ایکس پدیا

iran extreme 29

امیر جنتی

مدرس دانشگاه


زانو درد

نوشته: امیر جنتی

مهمترین علت اسیب دیدگی های معمول در ورزش .رعایت نکردن شیوه درست و فشار اوردن بیش از حد و نامتناسب با رشته ورزشی میباشد که اصطلاحا با عباراتی متل خالی کردن بدن …عدم انعطاف ..و اسیدی شدن وئ غیره بیان میشود
ورزش با اینکه فواید زیادی دارد و به عنوان پس انداز اینده برای جسم تلقی میشود ولی در برخی موارد میتواند باعت اسیب در ورزشکار شود
یکی از نقاط شایع اسیب دیدگی در اکتر رشته های ورزشی زانو است که میتواند به دلایل مختلف از جمله ..چرخش تند روی زانوی خم شده ..برخوردهای فیزیکی ..متللل تکل در فوتبال و ……غیره
زانو را مطرح کردیم چون بیشتر از هر مفصلی در بدن در اکتر رشته های ورزشی درگیر است اگر زانوی ما اسیب ببیند ممکن است باعت پارگی رباط صلیبی قدامی یااا خلفی یا طرفین و همچنین منیسک داخلی یا خارجی شود ..
لذا با توجه به مطالب ارایه شده و با ایمان به این جمله متخصصان ورزشی که …پیشگیری اسانتر از درمان است میتوان قبل از هر گونه تمرین در هر رشته ورزشی باا گرمم کردن مناسب بدن و گرم کردن تخصصی مربوط به رشته در محله اول …و بدنسازی مناسب و تمرینات به موقع از اینگونه اسیبها جلوگیری کرد
در حال حاضر صدمات ورزشی بخش قابل توجهی از مجموعه حوادت اجتمایی را تشکیل میدهد
متلا در رشته های مختلف از جمله تنیس و گلف اسیبهایی متل ارنج و پیچ خوردگی مچ پا و کشیدگی شانه …در دو و میدانی ..اسیب دیدگی زانو …در شنا ..اسیببب کمر و زانو شایع هستند که میتوان با وقت کافی و کمترین هزینه که همان گرم کردن درست و تمرین مناسب است پیشگیری کرد


چگونه مانع درد گردن شویم؟

نوشته: امیر جنتی

مهمترین علت درد گردن اینست که سر خود را مدتی در وضعیت نامناسبی قرار میدهیم. پس مطمئن شوید در هر حالتی سر و گردن خود را درست نگه میدارید. در این ارتباط توجه به نکات زیر میتواند به شما کمک کند :
به بالشت خود توجه کنید. بلندی آن باید طوری باشد که موقع دراز کشیدن، سر شما در امتداد گردن و تنه قرار بگیرد. ارتفاع زیاد یا کم در بالشت میتواند موجب کج قراررر گرفتن گردن و به دنبال آن بروز درد شود. جنس بالشت شما نباید طوری باشد که بعد از مدتی تغییر شکل دارده و ارتفاع آن کم شود.
در طول روز هر چند وقت یکبار نرمش های کششی گردن را انجام دهید.
هنگامی سر و گردن شما مدت زیادی در یک وضعیت خاص قرار میگیرد فشار زیادی به گردن شما وارد میشود. یک راه اینست که اصلا اجازه ندهید سر شما به مدتتت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار گیرد و راه دیگر اینست که در همان زمان کوتاه هر سر را طوری بگیرید که در امتداد گردن و تنه باشد و به یک طرف خم نشود. نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر، تبلت یا تلفن همراه، گرفتن گوشی تلفن با نگه داشتن آن بین سر و گردن، نواختن بعضی آلات موسیقی از مثال هایی هستند که در آنها سر و گردن ممکن است به مدت طولانی در یک وضعیت نامناسب قرار بگیرند.
در هنگام نشستن آرنج های خود را بر روی یک تکیه گاه قرار دهید. آویزان بودن آرنج ها میتواند به گردن فشار وارد کند.
کیسه های سنگین خرید را با یک دست نگیرید. با این کار به گردن شما فشار بیش از حد وارد میشود. کیفی که بند شانه دارد را سنگین نکنید. بند شانه میتواند شانههه شما را به یک طرف کج کرده و این موجب کج شدن گردن و فشار زیاد به آن میشود.
با انجام نرمش های تقویتی سعی کنید عضلات گردن خود را قوی نگه دارید


فواید پیاده روی روزانه

نوشته: امیر جنتی
آیا می دانید که روزانه بیست دقیقه پیاده روی باعث تقویت استخوان ها می شود، بدون اینکه نیازی به ورزش های سخت و خسته کننده باشد؟ خوشبختانه ورزششش سبکی مانند پیاده روی از بروز پوکی استخوان پیشگیری می کند.
پیاده روی باعث بهبود عملکرد روده ها شده و برای افرادی که دچار مشکل یبوست هستند مفید است. این ورزش برای دستگاه گوارش مفید است و بدن را سم زدایییی می کند.
پیاده روی منظم باعث تقویت عضلات پاها می شود. خانم ها و آقایانی که از مشکلات جریان خون، واریس، ساییدگی زانوها و غیره رنج می برند، باید روزانه به طور مرتببب ورزش کنند.
هیچ گاه دیر نیست
هیچ گاه برای شروع ورزش و پیاده روی دیر نیست. مهم نیست که در طول زندگی تان حتی یکبار هم ورزش نکرده اید. پیاده روی روزانه نیاز به هیچ تجهیزات خاصیی ندارد.. البته لازم است کفش مناسب پیاده روی داشته باشید. کافیست که ۲۰ دقیقه خودتان را از مشغله ها و گرفتاری های روزمره جدا کرده و زمانی را صرف پیاده روی و آرامش خودتان کنید.
یادتان باشد که حتما یک بطری آب دم دستتان باشد و جرعه جرعه بنوشید. در شروع پیاده روی حتما با ریتم آهسته و مدت زمان کوتاه تر شروع کنید. به مرور کههه عضلاتتان تقویت شد و به این کار عادت کردید مدت زمان پیاده روی را بیشتر کنید.
نیازی به دویدن و فشار آوردن به خودتان نیست. البته توصیه می کنیم ۱۵ دقیقه پیاده روی ملایم داشته باشید و ۵ دقیقه ی آخر را پیاده روی تند انجام دهید. به عقیدههه ی متخصصان بهترین کار این است که روزانه دو کیلومتر پیاده روی کنید


به هنگام دویدن ، چطورنفس بکشیم

نوشته: امیر جنتی

نفس یکی از فاکتورهای مهم در کارایی فیزیکی و ورزش است. تمرینات تنفسی می‌تواند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند.
یادگیری تنفس صحیح به هنگام دویدن باعث می‌شود بتوانیم سریع‌تر و طولانی‌تر بدویم، همچنین نیروی کمتری صرف خواهد شد و درد کمتری ایجاد خواهد شد.
در اینجا توصیه‌هایی برای تنفس بهتر آورده شده است:
با شکم نفس بکشید نه با سینه. شکم شما در هر تنفس به داخل و خارج می‌رود -۱
اگر هنگامی که نفس می‌کشید، شکم حرکت نکند، نشانه این است که عمیق نفس نمی‌کشید.
طولانی نفس بکشید. این باعث می‌شود که اکسیژن کافی به بدن وارد شود و -۲
از خستگی عضلانی، به خصوص عضلاتی دستگاه تنفسی، جلوگیری شود. این روش باعث بالا رفتن استقامت و رسیدن اکسیژن بیشتر به عضلات می‌شود.
دهان خود را باز نگه دارید. دهان شما بزرگ‌تر از بینی است و نفس کشیدن با -۳
دهان باعث می‌شود هوای بیشتری وارد بدن شود. اجازه دهید که هوا هم از دهان و هم از بینی وارد شود.
تنفس خود را تنظیم کنید. سعی کنید تنفس خود را با قدم‌ها‌ی‌تان هماهنگ کنید. -۴
برای مثال: هر دو قدم که با پای چپ‌تان برداشتید یک نفس بگیرید و هر دو قدم که با پای راست‌تان بر می دارید بازدم انسجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تاا منظم تر نفس بکشید.
ریتم‌های مختلف تنفس را امتحان کنید و هر کدام را که مناسب شماست انتخاب کنید. این رتیم به سرعت دویدن نیز بستگی دارد.

از تست صحبت کردن برای بررسی تنفس خود استفاده کنید. اگر بتوانید جملات کامل را ادا کنید. یعنی به اندازه کافی هوا وارد بدن می‌کنید.
به تدریج عملکرد شش‌های خود را بالا ببرید:
بدوید و به طور مداوم سریع راه بروید. دویدن مانند تمام فعالیت‌های فیزیکی دیگر با تمرین بهتر می‌شود. هر چقدر قدرت هوازی خود را بالا ببرید، بهتر و راحت‌تر می‌توانیدد تنفس کنید.
تمرین تنفس انجام دهید. فراموش نکنید. هر چقدر که برای قوس کردن ماهیچه‌ها و قلبمان تلاش می‌کنیم، باید برای قوی کردن شش‌هایمان نیز تلاش کنیم.
سعی کنید هنگامی که نشسته‌اید یا بر روی کمر دراز کشیده‌اید با شکم نفس بکشید. دست خود را برای شکمتان قرار دهید تا مطمئن شوید در هر تنفس شکم بالا وو پایین می‌رود. در هر دم و بازدم تا هشت بشمارید. این کار را هر سه تا پنج دقیقه‌ تکرار کنید.
– شنا کردن به طور مداوم نیز می‌تواند کارایی شش ها را بالا ببرد، تنفس فاکتوری مهم در تمرین شنا است. این کار به شما می‌آموزد تا ریتم تنفس خود را کنترل کنید، بهه این ترتیب می‌توانید تنفس را با حرکات‌تان هماهنگ کنید.
– سیگار نکشید. سیگار کشیدن شش‌های شما را خراب می‌کند. کسانی که سیگار می‌کشند به هنگام دویدن سخت تر نفس می‌کشند.
– دویدن و یا پیاده روی سریع به شما کمک می‌کند تا از دردها جلوگیری کنید و تنفس خود را تنظیم کنید.
– مطمئن شوید که به اندازه کافی از مایعات استفاده کرده اید.
– قبل و بعد از دویدن حرکات کششی انجام دهید .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

بهترین سلفی های جهان

selies
امروزه بازار عکسهای سلفی خیلی داغ شده همه عکس میگیرن ار برج بالا میرن کارهای خطرناک میکنن کارهای عجیب و غریبی که از عهده هر کسی بر نمیاد رو انجام میدن تا بتونن عکسهای رو بگیرن که نفس رو توی سینه ها حبس...

قبل از سفر باید بدونیم

قانون-گردشگر-گردشگری
نگاهی به قانون گردشگری در ایران در نظام حقوقی ایران دو دسته قوانین وجود دارد: بخشی از قوانین درون‌مرزی هستند و بعضی هم برون‌مرزی قوانین درون‌مرزی، طبق ماده ۵ قانون مدنی و ماده 3 قانون مجازات اسلامی، بر تمامی سکنه...

ایکس پدیا

knee-pain-1-elmevarzesh
امیر جنتی مدرس دانشگاه زانو درد نوشته: امیر جنتی مهمترین علت اسیب دیدگی های معمول در ورزش رعایت نکردن شیوه درست و فشار اوردن بیش از حد و نامتناسب با رشته ورزشی میباشد که اصطلاحا با عباراتی متل خالی کردن بدن عدم...