گوپرو هیرو ۵ بلک

نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵

ر قسمت قبل از مطلب نقد و بررسی دوربین گوپرو هیرو ۵ به بررسی برخی از جنبه‌های این دوربین مانند جزئیات ویدئو و صدای آن پرداختیم. در این مطلب به بررسی دیگر ویژگی‌های گوپرو هیرو ۵ خواهیم پرداخت.

حالت عکاسی

بااینکه گوپرو هیرو ۵ بلک رزولوشن بیشتری در مقایسه با هیرو۴ بلک به شما نمی‌دهد، اما امکانات متعددی در فوکوس عکس دارید. اول‌ازهمه برای انتخاب حالت عکاسی باید دکمه حالت‌های متفاوت دوربین را فشار دهید تا به عکس برید. یا به‌سادگی با فرمان صوتی به دوربین بگویید عکس بگیر.
حالت‌های عکس متفاوتی در اینجا در اختیار دارید، ازجمله عکاسی پیاپی (burst photos)، عکاسی تایم لپس یا عکاسی در شب. البته توجه داشته باشید که عکاسی تایم لپس از گزینهٔ ویدیوی تایم لپس جدا است. این امکان در عکاسی چند عکس به شما می‌دهد درحالی‌که ویدیوی تایم لپس یک فایل ویدیویی تایم لپس است.
در حالت عکاسی می‌توانید رزولوشن و پرسپکتیو را خودتان تنظیم کنید. رزولوشن ۱۲MP است اما گزینه‌های پرسپکتیو متعددند ازجمله عریض، خطی، مدیوم و باریک. پرسپکتیو خطی گزینه جدید و قابل‌توجه دوربین است که هدفش کم کردن افکت فیش آی است که در بسیاری از دوربین‌های ورزشی وجود دارد. برای اینکه تفاوت این پرسپکتیوها را ببینید به مجموعه عکس‌های زیر نگاهی بیندازید:

05-1

عکاسی پیاپی به شما این امکان را می‌دهد که از یک سوژه تا سقف ۳۰ فریم در ثانیه عکس بگیرید. می‌توانید تنظیم کنید که این میزان فریم را در چند ثانیه تصویربرداری کند.

fyr

این یک نمونه از عکاسی پیاپی است که در خیابان از یک عابر گرفته‌ام:

Untitled-1-2-678x1024

۳۰ فریم در ثانیه امکان کاملاً خوب و کافی است اما گارمین جدید VIRB اولترا ۳۰ می‌تواند تا ۶۰ فریم در ثانیه عکس بگیرد (البته با رزولوشن اندکی پایین‌تر). البته فکر نمی‌کنم واقعاً چیزی وجود داشته باشد که ۳۰ فریم در ثانیه نتواند آن را پوشش دهد. البته نکته جالبی که در عکاسی پیاپی وجود دارد این است که هرکسی راه‌های متفاوتی برای استفاده از آن پیدا می‌کند.
امکان بعدی WDR است، یعنی دامنهٔ دینامیکی واید. این امکان تقریباً شبیه عکس‌های HDR(دامنهٔ دینامیکی بالا) است که می‌توانید با آن سایه‌ها را پررنگ‌تر کنید و نقاط بسیار روشن را متعادل‌تر.اما معمولاً در عکاسی HDR بعد از گرفتن عکس کنتراست را بیشتر می‌کنیم. اما درواقع اینجا ما با سه عکس جداگانه و نور متفاوت کار می‌کنیم. با WDR گوپرو توانسته این‌ها را باهم ترکیب کند و یک عکس نهایی به ما بدهد که تعادل و یکپارچگی بیشتری دارد. گارمین هم همین کار را با گزینه‌ای جدید در مدل VIRB اولترا ۳۰ انجام داده است.
در تجربه عکاسی من حالت جدید WDR بسیار خوب عمل کرد. همه‌چیز زیبا بود خصوصاً در بعدازظهر یک روز آفتابی وقتی سایه‌ها زیادند عکس‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی می‌توان با آن گرفت. ممکن است آن‌قدر از این امکان خوشتان بیایید که آن را در حالت پیش‌فرض دوربینتان قرار دهید.

jgiu

آخرین عکسی که می‌بینید نمونه حالت عکاسی خام (RAW) است. این حالت جزئیات بیشتری را در تصویر ثبت می‌کند که بعداً می‌توانید با نرم‌افزارهایی مثل لایت روم و فتوشاپ آن‌ها را ادیت کنید.

iugi;u

وقتی این حالت را فعال می‌کنید (که البته با فعال شدنش WDR غیرفعال می‌شود و فقط در حالت واید کاربرد دارد) یک فایل ثانویه GPR به ازای هر فایل JPG هم ذخیره می‌شود. وقتی دوربین یا کارت حافظه‌تان را به دستگاه متصل کنید می‌توانید فایل‌های ثانویه را هم ببینید.

ggugu

این فایل‌ها را می‌توان‌ با اپلیکیشن­های مختلف ادیت کرد. ازجمله لایت روم سی‌سی (Adobe Lightroom CC) و همین‌طور هر نرم‌افزاری که Adobe Camera RAW را پشتیبانی می‌کند. مطمئنم که به‌زودی بقیه نرم‌افزارها هم این فرمت را پشتیبانی می‌کنند.
توجه داشته باشید که حالت عکاسی خام (RAW) با ProTune متفاوت است چراکه آنجا شما می‌توانید جنبه‌های مختلف عکس ازجمله نور و بالانس رنگ سفید را روی خود دوربین به‌صورت نقطه‌ای تنظیم کنید. این امکآن‌هم برای ویدیو وهم  صدا وجود دارد اما باهم متفاوت‌اند و تنظیمات آن شبیه به گارمین VRIB اولترا ۳۰ است. البته این گزینه بیشتر به درد کسانی می‌خورد که اهل ادیت کردن عکس بعد از گرفتن آن نیستند و/یا ترجیح می‌دهند پیش از گرفتن عکس تنظیماتشان را اعمال کنند. مثلاً در شرایط نور خاص من تعادل رنگ سفید را به‌اندازه مشخصی انتخاب می‌کنم و بعد عکس می‌گیرم، به‌جای آنکه اول عکس را بگیرم و بعداً آن را ویرایش کنم.

iuiu

درنهایت باید گفت، گوپرو هیرو ۵ بلک عکس‌های بسیار زیبایی می‌گیرد. در این شکی نیست. چراکه امکان عکاسی خام را در کنار WDR فراهم کرده، برای هر دو سر طیف کاربران، یعنی کسانی که می‌خواهند کنترل تنظیمات را پیش از عکاسی داشته باشند (RAW) یا ترجیح می‌دهند عکسشان طوری باشد که نشان بدهد ویرایش بعد از عکاسی روی آن انجام شده (WDR).

اپلیکیشن­های گوپرو

گوپرو در حال حاضر چهار اپلیکیشن متفاوت دارد که می‌توانید با دوربینتان از آن استفاده کنید: Capture، Quick (Mobile)، Splice، Quick (Desktop). و البته GoPro Studio برای آن‌هایی که سنتی‌تر هستند.

این اپلیکیشن­ها کارکردهای متفاوتی دارند:

کپچر: این اپلیکیشن، همان اپلیکیشن پیش‌فرض گوپرو است که نام جدیدی برایش گذاشته‌اند. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید تنظیمات دوربینتان را از روی تلفنتان تغییر دهید و البته اینکه انتخاب کنید چطور تصاویر روی گوشی تلفنتان دانلود شوند.

کوئیک (نسخهٔ موبایل): این اپلیکیشن برای ویرایش تصاویری است که روی موبایلتان دانلود شده و می‌توانید ویرایش‌های کلی را با تنظیم موسیقی به‌صورت خودکار انجام دهید. اما این نرم‌افزار را نمی‌توان مستقیم به دوربین گوپرو متصل کرد.

اسپلایس: این نرم‌افزار هم برای ویرایش تصاویر دانلود شده استفاده می‌شود و تقریباً شبیه به اپلیکیشن iMovie عمل می‌کند. نمی‌توان آن را مستقیم به دوربین گوپرو متصل کرد.

کوئیک (نسخهٔ دسکتاپ): این نرم‌افزار برای ویرایش تصاویر و همچنین دانلود تصاویر روی دسکتاپ است. می‌تواند برای آپلود کردن تصاویر روی گوپرو پلاس (پلت فرم کلود) هم استفاده شود و همین‌طور آپدیت کردن سیستم‌عامل دوربین. بعداً می‌توان تصاویری که روی گوپرو پلاس آپلود کرده‌اید را به کمک این نرم‌افزار دانلود کنید.

حالا هرکدام از این اپلیکیشن­ها و نحوهٔ کارشان را جداگانه بررسی می‌کنیم و با اپلیکیشنی شروع می‌کنیم که بیشترین استفاده را برای شما دارد، اپلیکیشن جدید Capture (یا همان اپلیکیشن گوپرو). اگر با اپلیکیشن حال حاضر گوپرو آشنا هستید، خواهید دید که این درواقع همان اپلیکیشن قبلی است که ظاهر آن عوض شده و لوگو و نام متفاوتی دارد. در این اپلیکیشن تنظیمات گوپرو (مثل حالت‌های مختلف ویدیو) را می‌توانید ببینید و می‌توانید هر آنچه روی دوربین است را ببینید.

kj;

اگر در جایی باشید که نتوانید به‌راحتی تنظیماتتان روی دوربین با نمایشگر لمسی اعمال کنید (مثلاً بیرون از پنجره در هنگام طوفان) این اپلیکیشن بسیار برایتان مفید خواهد بود.به کمک این اپلیکیشن می‌توانید به‌صورت بی‌سیم بدون ریموت تنظیماتتان را انجام دهید.
می‌توانید بعداً عکس‌ها و ویدیوهای دوربین را به کمک این اپلیکیشن دانلود کنید، از طریق وای-فای به دوربین متصل می‌شود و دانلود انجام می‌شود. با استفاده از بلوتوث می‌توان ارتباط داده‌ای را با دوربین برای مدت ۸ ساعت نگه داشت و در این وضعیت تنها ۲% از باتری مصرف می‌شود.
در کل این اپلیکیشن به‌خوبی کار می‌کند، درست مثل قبل. یکی از چیزهای عجیب البته این است که مثل قبل نمی‌توانید نام دوربینتان را عوض کنید و در عوض یک مجموعه نام‌های شماره‌ای برای دوربین‌هایتان به شما می‌دهد که در عکس بالا می‌توانید ببینید. در حال حاضر با هیچ روشی نمی‌توان دوربین‌های گوپرو هیرو ۵ را نامگذاری مجدد کرد. شبکه‌های وای-فای که ساخته می‌شود هم همین‌طور هستند.
اپلیکیشن بعدی کوئیک (نسخه موبایل) است. این اپلیکیشن برای ویرایش سریع بر اساس مجموعهٔ عکس‌ها و ویدیوهای شماست. این بخش می‌تواند موسیقی را هم با مجموعه‌های ویرایش شده هماهنگ‌سازی کند. این اپلیکیشن می‌تواند از کتابخانهٔ دیجیتال شما به ویدیوها و عکس‌ها دسترسی پیدا کند و همین‌طور مستقیماً از ذخیرهٔ ابری گوپرو آن‌ها را دریافت کند اما نمی‌تواند مستقیماً از دوربین گوپرو دانلود کند. در کل عملکرد بدی ندارد، بااینکه به تجربه دریافته‌ام که ویرایش‌ها چندان مختصر نیستند و تا تمام شدن ویرایش کمی حوصله‌تان سر می‌رود.

gvuv

اپلیکیشن بعدی اسپلایس (نسخه موبایل) است. اپلیکیشنی که گوپرو اوایل سال خریداری کرده و خب… این اپلیکیشن تقریباً مثل کوئیک عمل می‌کند. البته امکانات ویرایش ویدیویی آن گسترده‌تر است مثلاً در زمینه پیرایش (triminng) و افکت‌های پایهٔ تصویری و برخلاف کوئیک نمی‌تواند به ذخیرهٔ ابری گوپرو متصل شود. البته کاملاً مشخص است که هیچ‌کدام از این تیم‌ها باهم ارتباط و همکاری ندارند و این اپلیکیشن­ها بیشتر شبیه یک مجموعه تصادفی از اپلیکیشن­های ویدیویی اپ­استور است که هر نوع گوپرویی را ساپورت می‌کند. البته لازم به ذکر است که این اپلیکیشن هنگام کار بر روی ساخت ویدیو مدام دچار مشکل می‌شد و خیلی هم‌زمان‌بر بود.

pkp

درنهایت اپلیکیشن کوئیک (نسخهٔ دسکتاپ). این اپلیکیشن درست مثل نسخه موبایلی کوئیک است. البته با این تفاوت که امکانات بیشتری دارد. مثلاً وقتی دوربین شما متصل باشد می‌تواند علاوه بر دانلود مستقیم از دوربین، اعتبار سیستم‌عاملتان را هم چک کند.

pkp

از این گذشته نسخه دسکتاپ اجازه آپلود به فضای گوپروپلاس به شما می‌دهد که با نسخه موبایلی نمی‌توانید این کار را بکنید. روی کاغذ درواقع به‌محض اتصال باید انتقال داده را آغاز کند اما من ندیده‌ام بدون انتقال به دسکتاپ کامپیوتر این کار را انجام بدهد… که خب لزوماً ممکن است نخواهید این کار را انجام دهد.

pkpk

به‌علاوه می‌توانید به محتوای ذخیرهٔ ابری گوپرو پلاس از طریق کوئیک دسکتاپ دسترسی داشته باشید که آن‌هم یک آیکون کوچک ابر شکل در کنارش دارد که نشان می‌دهد در آن لحظه روی ذخیرهٔ ابری قرار دارید.

pk[p

وقتی تصمیم گرفتید که کدام‌یک از محتواهای موجود را می‌خواهید می‌توانید کلیپ‌ها را انتخاب کنید تا با آن ویدیو ساخته شود. توجه داشته باشید که نمی‌توانید کلیپ‌های موجود روی ذخیرهٔ ابری را به ویدیو اضافه کنید چون قبلاً باید آن را روی سیستم کامپیوترتان دانلود کرده باشید. متأسفانه این گزینه را مستقیماً در اختیارتان قرار نمی‌دهد و در عوض باید فهرست کلیپ‌های انتخابی‌تان را رها کنید، اول آن‌ها را دانلود کنید بعد دوباره فایل‌های موردنظر را برای بار سوم انتخاب کنید و بعد کار ساختن ویدیو را آغاز کنید.

[j[j

درنهایت کلیپ‌هایتان را که در اختیار داشتید، چند بخش از آن‌ها را که فکر می‌کنید جالب‌تر هستند، انتخاب می‌کنید. این برنامه به‌صورت خودکار کلیپ‌ها را جلو و عقب می‌برد و با موسیقی هماهنگ می‌کند. درواقع عملکرد بدی ندارد و راحت‌تر می‌توانید به کمک آن بخش‌های مهم کلیپ‌هایتان را به‌صورت خودکار جدا کنید به‌جای اینکه به‌صورت دستی مجبور باشید این کار را انجام دهید.
در نسخه دسکتاپ تمرکز بیشتر روی ساخت کلیپ با مدت‌زمانی مشخص است (در مثال بالا من یک کلیپ ۶۰ ثانیه‌ای ساخته‌ام)وقتی کار به پایان می‌رسد یک ویدیوی کوتاه دارید که می‌توانید روی پلت فرم‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

oj[

قطعاً تا به اینجا فهمیده‌اید که همهٔ این اپلیکیشن­ها پتانسیل‌های خاص خود را دارند، اما همهٔ این‌ها در کنار هم خودش داستانی است که بسیار آدم را گیج می‌کنند.از این گذشته هیچ‌کدام از اپلیکیشن­ها به نظر کامل نیستند و نواقصی دارند. انگار به کسی گفته باشند باید به خاطر طوفان بندوبساطش را جمع کند و فرار کند او هم هر چه دم دستش بوده جمع کرده.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

بهترین سلفی های جهان

selies
امروزه بازار عکسهای سلفی خیلی داغ شده همه عکس میگیرن ار برج بالا میرن کارهای خطرناک میکنن کارهای عجیب و غریبی که از عهده هر کسی بر نمیاد رو انجام میدن تا بتونن عکسهای رو بگیرن که نفس رو توی سینه ها حبس...

قبل از سفر باید بدونیم

قانون-گردشگر-گردشگری
نگاهی به قانون گردشگری در ایران در نظام حقوقی ایران دو دسته قوانین وجود دارد: بخشی از قوانین درون‌مرزی هستند و بعضی هم برون‌مرزی قوانین درون‌مرزی، طبق ماده ۵ قانون مدنی و ماده 3 قانون مجازات اسلامی، بر تمامی سکنه...

ایکس پدیا

knee-pain-1-elmevarzesh
امیر جنتی مدرس دانشگاه زانو درد نوشته: امیر جنتی مهمترین علت اسیب دیدگی های معمول در ورزش رعایت نکردن شیوه درست و فشار اوردن بیش از حد و نامتناسب با رشته ورزشی میباشد که اصطلاحا با عباراتی متل خالی کردن بدن عدم...